Aiteq Blog

Bodyshopping vs. Insourcing

10/3/2011

Comments

 

Jak ovlivní nasazení externích kapacit (bodyshopping) vývoj software? V kterých oblastech se uplatní interní zaměstnanci a kde využít pronajaté specialisty? Má outsourcing vývoje vliv na kvalitu software a následnou údržbu? V následujícím zamyšlení chci systematicky porovnat způsoby vývoje software diferencované mírou nasazení externích zdrojů z pohledu vlivu na jednotlivé aspekty implementačního procesu a následné údržby.

Deklarace

Před pokračováním čtenáře upozorňuji na fakt, že Aiteq Reloaded, s.r.o. poskytuje bodyshopping, čímž deklaruji relativitu uveřejněných závěrů. Pro kohokoliv nechť jsou prezentované informace impulsem k zamyšlení, argumenty pro/proti bodyshoppingu nebo jen námětem k debatě (je vítána pod článkem). Fakticky se jedná o zápis úvah, ze kterých logicky vyplynul důvod i způsob poskytování bodyshoppingu. V zájmu zachování korektnosti proto článek nekončí doporučujícím conclusion, ale zůstává otevřený souhlasné i polemické diskusi.

Sjednocení pojmů

Abychom všichni chápali závěry článku stejně budu používat výhradně následující pojmy k popsanému účelu:
  • zadavatel - zadává výrobu software - investor a budoucí uživatel vyvíjeného software;
  • dodavatel - dodává služby (vývoj software) nebo zboží (software samotný) na základě smluvního vztahu k zadavateli;
  • insourcing - obsazení projektové role kmenovým zaměstnancem zadavatele nebo člověkem v analogickém závazkovém vztahu k zadavateli (např. kontraktor - freelancer požívající výhod dlouhodobého kontraktu jako jsou pravidelná odměna, vzdělávání a další benefity);
  • bodyshopping - (též body shopping, bodyshop, body shop) - speciální případ outsourcingu v oblasti IT - obsazení projektové role zaměstnancem dodavatele nebo člověkem v analogickém závazkovém vztahu k dodavateli.

Hodnocené úrovně bodyshoppingu

Definujme různé úrovně a způsoby bodyshoppingu, které budeme dále porovnávat. Granularita byla zvolená na základě míry ovlivnění kvality tak, aby výsledné srovnání mělo dostatečnou informační hodnotu pro rozhodování.
  • 100% insourcing - veškeré oblasti vývoje jsou realizovány insourcingem, interními zdroji zadavatele;
  • částečný bodyshopping - nejvíce specializované role jsou obsazeny externisty (nejčastěji vývojáři), ostatní zajišťují lidé zadavatele;
  • 100% bodyshopping - více dodavatelů - všechny výkonné projektové role jsou obsazeny externisty, ale od různých dodavatelů, vývoj probíhá v prostředí zadavatele, kterým je i kontrolován a řízen;
  • 100% bodyshopping - jeden dodavatel (team leasing) - všechny výkonné projektové role jsou obsazeny lidmi jednoho dodavatele;
  • smlouva o dílo - software je kompletně vyvinutý, dodaný a udržovaný dodavatelem na základě zadání.

Hodnotící kritéria

Z pohledu zadavatele vychází rozhodnutí o způsobu realizace z posouzení vynaložených prostředků: cena, čas a získané hodnoty: kvalita, doba používání. Ze znalosti vlastností software a jejich vlivu na uvedené aspekty investice můžeme definovat seznam kritérií, na základě kterých lze ohodnotit popsané způsoby vývoje. U jednotlivých kritérií jsou uvedeny zásadní ovlivňující faktory.
  • čas potřebný na vývoj « technologie, profesionalita týmu, metodika, komunikace, kvalita zadání;
  • kvalita produktu « technologie, profesionalita týmu, metodika;
  • kdo je nositel know-how « kdo realizuje analýzu a implementaci;
  • flexibilita změnového řízení « technologie, komunikace, metodika;
  • nároky na HR « head count, odbornost, rozvoj, motivace.
Do seznamu není záměrně zahrnuta konečná cena, protože náklady na bodyshopping silně závisí na zvoleném dodavateli a často se vyrovnávají nákladům na kmenové zaměstnance. Vyjmenovaná kritéria mají navíc přímý a zcela zřejmý vliv na celkovou cenu vývoje.

Hodnocení

Jak si tedy stojí jednotlivé způsoby vývoje software z pohledu uvedených kritérií? Je na tomto místě korektní doplnit, že prezentované výsledky se z pochopitelných důvodů nemohou shodovat z představami všech potenciálních zadavatelů. Finální rozhodnutí o použití bodyshoppingu mohou ovlivnit zásadní faktory, které nelze pro takto obecné úvahy podchytit (např. zavedená metodika vývoje, prostředí, ...). Jsem ale přesvědčený, že uvedené hodnocení může mít pro takové rozhodování hodnotu kvalitní vstupní informace.
časkvalitaknow-howzměnové
řízení
nároky
na HR
100% insourcing
částečný bodyshopping
100% bodyshopping
(více dodavatelů)
100% bodyshopping
(jeden dodavatel)
smlouva o dílo
100% insourcing
Klasický způsob vývoje software, při kterém je know-how drženo na domácí půdě i při standardní fluktuaci zaměstnanců. Výhodou je vysoká úroveň komunikace mezi týmy a při zvládnuté metodice také flexibilní reakce na změnové požadavky. Díky znalosti prostředí nebo alespoň segmentu existují dobré předpoklady pro kvalitní zadání. Kvalita v tomto případě není smluvně zajištěna, ale nárokována interně. Proto insourcing klade vysoké požadavky na HR, řízení a vedení. Udržovat potřebnou úroveň odbornosti a motivaci zaměstnanců je čím dál náročnější, protože pracují dlouhodobě se stejnými technologiemi a řeší podobnou problematiku. Snaha o co nejefektivnější využití interních zaměstnanců (přestávky mezi projekty způsobují rapidní pokles utilizace a růst nároků na motivaci) má zpravidla neblahý vliv na kvalitu a čas.

Částečný bodyshopping
Pro naše účely uvažujme smysluplně částečný bodyshopping - tedy nasazení externích pracovníků do rolí, kde je vyžadována největší specializace (např. systémoví analytici, vývojáři, testeři). Know-how zůstává „doma“ a změnové řízení disponuje vysokou flexibilitou. Při vhodně nastavených smluvních vztazích lze přizpůsobovat velikost a výkonnost týmu požadavkům na změny nebo termíny. Záruka použití odpovídajících technologií a dobré komunikace. Potenciálním nedostatkem tohoto přístupu mohou být nároky na interního projektového vedoucího, kvalifikované business analytiky a kontrolu.

100% bodyshopping
Při zvládnutí komunikace mezi zadavatelem a dodavatelem flexibilní změnové řízení. Lze přizpůsobovat velikost a výkonnost týmu požadavkům na změny nebo termíny. Záruka použití odpovídajících technologií. Problémem při provozu, opravách nebo rozšiřování se může ukázat fakt, že know-how nese dodavatel/é. Specifikace požadavků je citlivá na komunikaci mezi zadavatelem a realizátorem (v kontextu konkrétního úkolu) a může mít negativní dopad na celkový čas realizace. V případě nasazení externistů od různých dodavatelů lze s větší pravděpodobností očekávat méně hladkou komunikaci ovlivňující především změnové řízení.

Smlouva o dílo
Na management a kontrolu nejméně náročný způsob, který přináší výhody jasně definovaných smluvních podmínek a fixní ceny. Závažným problémem se může v určitých situacích (např. zánik dodavatele) ukázat totální závislost na jednom dodavateli, která však může být zcela vyřešena využitím software escrow. Tento způsob vývoje klade zdaleka největší nároky na kvalitu zadání a přípravu smluvních dokumentů. Know-how zcela drží dodavatel. Mohou se objevit problémy v komunikaci s interními týmy. Je potřeba řešit autorská práva a licence. Na druhou stranu lze očekávat maximální technologickou úroveň a kvalitu dodaného software.

--
Tomáš Klíma, AIteq Reloaded, s.r.o.


Comments
    Follow Aiteq Reloaded on Twitter

    Archiv příspěvků

    March 2018
    April 2017
    February 2016
    August 2015
    July 2015
    April 2015
    June 2014
    April 2014
    October 2013
    March 2012
    June 2011
    May 2011
    April 2011
    March 2011
    February 2011
    August 2010

    Spolupráce (volná místa) Aiteq web Příspěvky blogu (RSS)

    Kategorie

    All
    Aiteq International Ltd.
    Aiteq Ltd.
    Aiteq Reloaded
    Aiteq Reloaded
    Akce
    Apríl
    Bodyshopping
    Java
    Kariéra
    Kariéra
    Kontakt
    Outsourcing
    Pracovní Příležitost
    Pracovní Příležitost
    Průzkumy
    Rally Příbram
    Software Escrow
    Spolupráce
    Spolupráce
    Státní Správa
    Stránky
    Stránky
    Web Aplikace
    Zaměstnanci
    Zaměstnanci

  • Blog Home